Sedacja - gaz rozweselający

Zapraszamy do zapoznania się z nową, przyjazną i bezpieczną metodą walki ze stresem i bólem związanym z wizytą w gabinecie stomatologicznym - SEDACJĄ WZIEWNĄ. W metodzie tej stosuje się gaz rozweselający, czyli mieszaninę podtlenku azotu (N2O) i tlenu (O2).

Jest to bardzo bezpieczna i nieszkodliwa metoda pozwalająca zlikwidować paniczny lęk oraz osiągnąć pełen komfort psychiczny podczas leczenia stomatologicznego. Stosowanie gazu rozweselającego zalecane jest szczególnie dla dzieci, jednak metoda ta wskazana jest także dla dorosłych, odczuwających silny strach przed leczeniem stomatologicznym.

Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu małe plomby, czy usuwanie kamienia mogą zostać wykonane bez znieczulenia, tylko w czasie działania gazu rozweselającego. Bardzo ważną zaletą sedacji jest tzw. ”niepamięć wsteczna” polegająca na tym, że pacjentowi nie pozostają w pamięci żadne negatywne wspomnienia związane z pobytem w gabinecie, co skutkuje chęcią kontynuacji rozpoczętego leczenia.

Sedacja wywołuje stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Uspokojenie uzyskiwane jest poprzez wdychanie bezwonnego gazu z tlenem za pomocą pachnącej maseczki (o zapachu truskawkowym, pomarańczowym czy bananowym) zakładanej na nos. Przyjemność przebywania w tym stanie powoduje to, że pacjent nie odczuwa ani strachu ani lęku. Bardzo często, szczególnie dzieci i młodzież zaczynają śnić o bajecznych przygodach związanych z reguły z pływaniem, lataniem lub dryfowaniem w wodzie, w powietrzu, w chmurach lub w kosmosie. Śniąc pacjent nie pamięta tego, co działo się w gabinecie. Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach od zakończenia inhalacji i wtedy pacjent odzyskuje całkowitą świadomość.

Gaz rozweselający w medycynie

Zapewne wcześniej nie słyszeliście Państwo o gazie rozweselającym. W medycynie i stomatologii podtlenek azotu wykorzystywany jest od dawna. Metoda ta została rozwinięta i udoskonalona w Stanach Zjednoczonych i jest tam bardzo popularna. Praktycznie trudno znaleźć w USA gabinet, który nie stosuje tej metody.
W Polsce pojawiła się dopiero w 1995 roku i cieszy się coraz większym powodzeniem. Powodem coraz szerszego zastosowania jest zmiana podejścia wielu gabinetów stomatologicznych do pacjentów na bardziej przyjazną ,z dużą dozą empatii. Zmienia się także standard leczenia. Kiedyś normą było leczenie bez znieczulenia, teraz standardem jest leczenie w znieczuleniu. Dziś normą staje się dentysta przyjazny dziecku, a przy tym leczący malucha bezboleśnie i bezstresowo. Takie też normy przyjęliśmy w naszym gabinecie i jesteśmy jednym z około 100 gabinetów w Polsce, stosujących tę nowoczesną metodę www.sedacja.pl. Ponadto, w odróżnieniu od wielu gabinetów niechętnie leczących dzieci, my podejmujemy się ich leczenia. Robimy to z ogromną chęcią ,traktując tę grupę pacjentów jako główny kierunek naszej działalności. Dążymy do zaistnienia jako gabinet specjalizujący się w leczeniu dzieci i jesteśmy GABINETEM PRZYJAZNYM DZIECIOM.

Czy jest to bezpieczna metoda?

Ponad 150 lat powszechnego stosowania gazu rozweselającego nie wykazało żadnych powikłań ani alergii. Podtlenek azotu bezsprzecznie uznawany jest za środek całkowicie bezpieczny. Gaz rozweselający podawany jest za pomocą bezpiecznego aparatu, który uniemożliwia podanie podtlenku w stężeniu wyższym niż zalecane. Rozpoczęcie i zakończenie działania N2O jest szybkie. Działa on tylko podczas oddychania przez maseczkę. Po zabiegu podawany jest pacjentowi czysty tlen, dzięki temu podtlenek azotu jest błyskawicznie eliminowany z organizmu. Powrót pacjenta do pełnej sprawności następuje po 3-5 minutach od zaprzestania podawania gazu. Po 10-15 minutach nie ma po nim śladu w organizmie, w przeciwieństwie do narkozy, która nigdy nie pozostaje obojętna dla organizmu.

Co ważne-gaz rozweselający nie wchodzi w interakcje z innymi lekami.

Istotnym argumentem przemawiającym za bezpieczeństwem tej metody jest coraz szersze stosowanie gazu rozweselającego także w polskich szpitalach u kobiet podczas porodu, w celu odprężenia i uspokojenia pacjentek rodzących.

Czy można podawać gaz rozweselający dzieciom?

Tak. Gaz rozweselający jest nieszkodliwy i można go z powodzeniem stosować u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt i współpracują z lekarzem. 80%pacjentów leczonych z użyciem gazu rozweselającego stanowią właśnie dzieci. Sam zabieg uznawany jest za bezpieczny i może być przeprowadzany bez użycia anestezjologa.

Do aplikacji podtlenku azotu niezbędne jest nałożenie na nos specjalnej maseczki, co przypomina inhalacje. Nie może odbywać się to na siłę ,gdyż zmniejsza to jej skuteczność. 90% dzieci, które zgłaszają się na sedację, zostaje wyleczonych stomatologicznie. Warunkiem sukcesu jest równomierne i spokojne oddychanie przez maseczkę. Dziecko czując się dobrze i bezpiecznie, jest w stanie skutecznie współpracować z lekarzem podczas zabiegu. Dzieci po takiej wizycie wychodzą zadowolone i przestają odczuwać strach przed wizytą u stomatologa. U dzieci, które są naszymi stałymi pacjentami, z czasem mija potrzeba stosowania N2O. Maluchy, które na początku były z płaczem „wciągane” do gabinetu, stają się grzecznymi, opanowanymi pacjentami. Niektóre po prostu dorośleją, staja się odważne, maja pełne zaufanie do lekarza i łatwo akceptują procedury leczenia. Uzyskuje się to poprzez stopniowe ograniczenie podawania N2O. Na początku dzieci otrzymują gaz w trakcie trwania całego zabiegu. Na następnych wizytach można wcześniej wyłączyć podawanie gazu, stosując go tylko do wykonania znieczulenia.

Skuteczność sedacji

Średnia skuteczność sedacji wziewnej tzn. udanej sedacji to ok.80%
Skuteczność sedacji zależna jest od kilku czynników, m.in.
-podatności pacjenta na podtlenek azotu - ok.10% pacjentów jest niewrażliwych na działanie gazu rozweselającego
-wcześniejszych doświadczeń pacjenta - im większy doznany wcześniej uraz, tym trudniej uspokoić pacjenta. Czasami jest to niemożliwe i wtedy pacjenta należy skierować na zabieg w znieczuleniu ogólnym
-konstrukcji psychofizycznej pacjenta - pacjenci (a zwłaszcza dzieci) obawiający się wszelkich czynności wykonywanych przez dentystę, często nie zgadzają się również na stosowanie sedacji wziewnej. Warunkiem powodzenia sedacji u dzieci jest ich dobrowolne założenie maseczki na nos (nigdy nie wykonuje się tego na siłę) oraz równomierne i spokojne oddychanie.

Wskazania do zastosowania sedacji wziewnej N2O/O2:
 • Silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem.
 • Silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
 • Silny odruch wymiotny.
 • Nadpobudliwość nerwowa.
 • Długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne, wyciski szczęki u osób z silnym odruchem wymiotnym.
 • Usuwanie złogów nazębnych.


Choroby w których wskazane jest użycie uspokojenia wziewnego jako metody z wyboru:


 • Astma – dzięki podaniu N2O spada ryzyko ataku astmy spowodowanego stresem. W mieszance oddechowej podawanej pacjentowi znajduje się ok. 60% tlenu. Poprawia to sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.
 • Padaczka - zmniejszenie stresu wpływa na zmniejszenie ryzyka ataku.
 • Choroby serca - brak wyraźnego wpływu N2O na układ sercowo - naczyniowy. Pacjent otrzymuje zwiększone stężenie tlenu (ok. 60%) a zatem więcej tlenu dociera do naczyń wieńcowych, co jest korzystne dla krążenia.
 • Nadciśnienie krwi - brak negatywnego wpływu N2O na układ naczyniowy. Zmniejszenie lęku i stresu zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu.
 • Hemofilia - dzięki użyciu N2O można w pewnych przypadkach uniknąć konieczności wykonywania ukłucia igłą.


Przeciwwskazania stosowania sedacji N2O/O2:
 • Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych - niedrożności górnych dróg oddechowych.
 • I trymestr ciąży.
 • Choroby psychiczne.
 • Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis.
 • Roztrzenia oskrzelowe, rozedma płuc.
 • Alkoholizm (szczególnie zaleczony).
 • Brak współpracy pacjenta.


Zachowanie się pacjenta w czasie sedacji:

W początkowym momencie pacjent może odczuwać lekkie mrowienie palców, policzków, języka, pleców, głowy lub klatki piersiowej. Wyraźnie zauważalne jest odprężenie i uspokojenie się pacjenta oraz zmniejszenie strachu i napięcia nerwowego. Zmysły słuchu, dotyku oraz wzroku mogą być osłabione.

Następnie pojawia się oddzielenie świadomości pacjenta od otaczającej go rzeczywistości. Pacjent ma świadomość z miejsca, w którym się znajduje oraz czynności wykonywanych przez lekarza stomatologa, ale wszystko wydaje mu się bardzo odległe. Nie ma ochoty na przeciwstawianie się czemukolwiek, tym bardziej, że przebywanie w stanie uspokojenia jest bardzo przyjemne. Pacjenci są wtedy spokojni i odprężeni psychicznie. Kontakt z pacjentem i dialog jest wciąż utrzymany. Pojawiają się marzenia senne - dotyczy to szczególnie dzieci, gdyż dorośli nie tracą tak łatwo kontroli nad swoim stanem. Uczucie pływania, latania lub dryfowania w wodzie, powietrzu, chmurach lub kosmosie. Występuje częściowa amnezja - pacjent nie pamięta tego, co działo się w gabinecie. Pamięta jedynie sen, którego treść może opowiedzieć tuż po zabiegu. Pacjent może również odczuwać stan podobny do upojenia alkoholowego. W tej fazie następuje wyraźne osłabienie wrażliwości na ból, np. na nakłucie igłą. Fizyczne odprężenie charakteryzuje się rozluźnieniem mięśniowym, objawiającym się swobodnym ułożeniem kończyn górnych i dolnych. Upływ czasu dla pacjentów będących pod wpływem N2O jest dla nich trudny do określenia. Pomimo przeprowadzenia długiego zabiegu, pacjent ma wrażenie, że czas bardzo szybko minął.
Powrót do stanu pełnej sprawności po zakończeniu zabiegu jest bardzo szybki. Gaz rozweselający przestaje działać już po kilku minutach od momentu wyłączenia aparatu.
Korzyści z zastosowania gazu rozweselającego najbardziej widoczne są w przypadku leczenia dzieci. Przemiana, jaka zachodzi w zachowaniu zestresowanego dziecka jest wprost trudna do uwierzenia. Większa cześć pacjentów nie obawia się już kolejnych wizyt u stomatologa.

Zalecenia dla osób chcących poddać się uspokojeniu gazem rozweselającym:
 • Należy bezwzględnie przestrzegać minimum 2, a najlepiej 3-godzinnego powstrzymania się od przyjmowania pokarmów przed zabiegiem.
 • Dzieci powinny przyjść z osobą dorosłą i pozostać pod nadzorem przez cały dzień po wykonanym zabiegu.
 • Nie należy pić alkoholu w dniu zabiegu.
 • Nie zakładać ciasnych ubrań.
 • Kobiety będące w ciąży muszą to bezwzględnie zgłosić.
 • Według piśmiennictwa po 30 minutach od zakończenia podawania gazu można prowadzić pojazdy mechaniczne, jednak ze względu na bezpieczeństwo zalecamy naszym pacjentom, aby w dniu wykonania sedacji nie prowadzili pojazdów mechanicznych.

Aktualności
addda... 
W naszym gabinecie wykorzystujemy mikroskop operacyjny Leica , który łączy w sobie znaną i cenioną... 
Zadzwoń
Stargard Szczeciński, os. Zachód B 14

Wykonanie: Planfirm.pl fotografie, panoramy, strony stargard