RTG

Zapraszamy do nowoczesnej PRACOWNI RADIOLOGII STOMATOLOGICZNEJ mieszczącej się w naszym gabinecie.

Pracownia rentgenowska wyposażona jest w nowoczesny, cyfrowy sprzęt, gwarantujący pacjentowi pełne bezpieczeństwo. Technologia cyfrowa pozwala na:
  • znaczne zlikwidowanie dawki promieniowania (ok. 70%-90% w porównaniu do dotychczas stosowanej technologii analogowej z użyciem kliszy)
  • uzyskanie najwyższej jakości obrazu

W naszej pracowni wykonujemy następujące zdjęcia:


Aparaty rentgenowskie, którymi dysponujemy wyposażone są w specjalne programy pediatryczne dla najmłodszych pacjentów pozwalające także na wykonanie RTG u dzieci, przy zastosowaniu minimalnej dawki promieniowania.

Wszystkie zdjęcia wykonujemy dla naszych pacjentów jak i dla pacjentów leczących się w innych gabinetach stomatologicznych. Zdjęcie wydawane jest pacjentowi „od ręki” w ciągu kilku minut. Może być ono wydrukowane na profesjonalnej kliszy, nagrane na płycie CD lub innym nośniku czy przesłane natychmiast e-mailem pod wskazany adres.

Najczęściej zadawane pytania.

W jaki sposób przebiega wykonanie pantomogramu i pozostałych zdjęć?
W pierwszym etapie należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty znajdujące się w okolicy twarzy i szyi (kolczyki, łańcuszki, okulary itp.). Następnie pacjent zakłada specjalny fartuch ochronny, aby promienie rentgenowskie naświetlały tylko obszar diagnozowany. W przypadku zdjęcia panoramicznego wokół głowy pacjenta przez 14 sekund obraca się głowica, aby zobrazować całe uzębienie. Dzięki technologii cyfrowej zdjęcie od razu pojawia się na ekranie monitora. W przypadku zdjęcia pojedynczego zęba czy bocznego czaszki cała procedura trwa jedynie chwilę ,jak w przypadku tradycyjnej fotografii.

Czy wykonanie pantomogramu boli?
Nie. Wykonanie tych zdjęć niewiele różni się od wykonania zwykłej fotografii, trzeba jedynie stojąc wytrzymać bez ruchu około 14 sekund.

Czy są przeciwwskazania do wykonania zdjęcia rentgenowskiego?
U kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę nie wykonuje się żadnych zdjęć rentgenowskich. O ile to możliwe najlepiej odroczyć wykonanie zdjęć RTG do czasu rozwiązania.

Czym różni się aparat RTG cyfrowy od analogowego?
Różnica wynika z zastosowanej technologii obrazowania. W przypadku aparatów konwencjonalnych jest to kaseta z błoną promienioczułą, a zdjęcie po uprzedniej obróbce chemicznej w wywoływaczu fotograficznym, otrzymujemy na kliszy. W przypadku aparatów cyfrowych kaseta z błoną została zastąpiona przez czujnik cyfrowy, a zdjęcie natychmiast po wykonaniu pojawia się na ekranie komputera. Różnica jest zatem analogiczna jak w przypadku tradycyjnych, analogowych aparatów fotograficznych i ich cyfrowych odpowiedników. Z tego też wynikają korzyści technologii cyfrowej: błyskawicznie wykonane zdjęcie bez konieczności wywoływania ,minimalizacja dawki promieniowania oraz możliwość komputerowej obróbki wykonanego zdjęcia, tj. powiększenie obrazu, wzmocnienie kontrastu, zmiany negatywu na pozytyw czy zastosowanie obrazowania 3D.


Zdjęcie punktowe zęba - nowoczesny system radiowizjografii pozwala na wykonanie zdjęcia zębowego, którego obraz pojawia się natychmiast na ekranie komputera. Pozwala to na monitorowanie leczenia na bieżąco - mobilny aparat rentgenowski daje możliwość wykonania rtg w trakcie zabiegu, bez konieczności schodzenia pacjenta z fotela. Niewielka dawka promieniowania, dodatkowo zmniejszona w naszym gabinecie przez zastosowanie technologii cyfrowej, umożliwia wykonanie bez ryzyka nawet kilku zdjęć, gdyby zaistniała taka konieczność.

Pantomogram (inaczej zdjęcie panoramiczne, poularnie zwane panoramą ) – to zdjęcie przeglądowe, które pozwala na zobrazowanie całego uzębienia, co jest przydatne zwłaszcza w przypadku konsultacji czy tworzenia planu leczenia. Jest to zdjęcie wykorzystywane we wszystkich dziedzinach stomatologii. Pantomogram umożliwia ocenę wszystkich zębów, kości, stawów skroniowo - żuchwowych i zatok szczękowych. Na podstawie tego zdjęcia lekarz stomatolog może także wykryć występujące ogniska zapalne lub niewidoczne w jamie ustnej zęby(np. zatrzymane w kości ósemki lub zęby nadliczbowe).

Zdjęcie boczne czaszki (zdjęcie cefalometryczne, telerentgenogram) - obrazuje profil twarzoczaszki, czyli cały układ kostny,tkanki miękkie oraz zatoki.Jest podstawowym i niezbędnym badaniem przy każdym leczeniu ortodontycznym. Umożliwia bardzo dokładną analizę wady zgryzu oraz przedstawienie indywidualnego planu leczenia,uwzględniającego przebieg i przewidywalny czas trwania leczenia.

Aktualności
addda... 
W naszym gabinecie wykorzystujemy mikroskop operacyjny Leica , który łączy w sobie znaną i cenioną... 
Zadzwoń
Stargard Szczeciński, os. Zachód B 14

Wykonanie: Planfirm.pl fotografie, panoramy, strony stargard