Stomatologia dziecięca

Wiele gabinetów uważa dziecko za najtrudniejszego i niewdzięcznego pacjenta, dlatego z założenia nie przyjmuje maluchów. Nasz gabinet to GABINET PRZYJAZNY DZIECIOM.

WIZYTA ADAPTACYJNA
Zdajemy sobie sprawę z głęboko zakorzenionego strachu wśród dzieci spowodowanego traumatycznymi przeżyciami podczas poprzedniego leczenia stomatologicznego.
Pragnąc zmienić ten stereotyp, stworzyliśmy kompleksowy program opieki stomatologicznej nad dziećmi. Aby zapewnić najmłodszym pacjentom odpowiednią jakość i komfort opieki, leczenie każdego dziecka rozpoczynamy od WIZYTY ADAPTACYJNEJ. Dzieci boją się tego co nieznane, dlatego też dużo czasu poświęcamy na oswojenie się dziecka z lekarzem, gabinetem i sprzętem. Podstawą sukcesu w leczeniu dzieci jest nawiązanie pozytywnej więzi i zdobycie zaufania dziecka. Omówienie celu i przebiegu wizyty odbywa się w formie zabawy a pobyt w gabinecie staje się ciekawym przeżyciem. Małych pacjentów angażujemy w leczenie, m.in. poprzez możliwość samodzielnego wyboru KOLOROWEJ PLOMBY (dostępnych jest 7 tęczowych odcieni: niebieski, zielony, limonkowy, jagodowy, pomarańczowy, złoty). Często próbujemy odwrócić uwagę dziecka od samego zabiegu, w czym niejednokrotnie pomaga nam zastosowanie GAZU ROZWESELAJĄCEGO. Nigdy jednak nie okłamujemy dziecka, ani nie robimy nic z zaskoczenia. Dzięki wyrozumiałości i niezwykłej cierpliwości naszych lekarzy oraz zrozumieniu obaw i potrzeb dziecka, najmłodsi pacjenci chętnie poddają się leczeniu i miło wspominają wizyty w naszym gabinecie.
Na zakończenie każde dziecko wybiera dla siebie NAGRODĘ za współpracę, jako zachętę do kolejnych spotkań. Dzieci wychodzą zadowolone, uśmiechnięte i co najważniejsze chętnie zgłaszają się na kolejne wizyty. Wówczas możemy mówić o wspólnym sukcesie - lekarza, rodziców i przede wszystkim dziecka.

EDUKACJA I PROFILAKTYKA
Kładziemy bardzo duży nacisk na edukację. Podczas wizyt kontrolnych rodzice nie tylko poznają stan zdrowia zębów dziecka, ale też uczą się odpowiednio dbać o jego uzębienie. Uzyskują informację jak szczotkować zęby, jaka pasta i szczotka jest odpowiednia dla ich dziecka oraz jaką dietę stosować. Staramy się wykształcić u dzieci odpowiedzialność za własne uzębienie i co za tym idzie własne zdrowie. Dzięki regularnym wizytom dzieci nie tylko dowiedzą się jak od najmłodszych lat należy dbać o zęby, lecz również przestaną bać się dentysty.
W trosce o zdrowie zębów dzieci w wieku przedszkolnym B14 Centrum Opieki Stomatologicznej i Lekarskiej wspólnie z Działem Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Stargardzie Szczecińskim zorganizowało szeroką akcję profilaktyczno-edukacyjną.
W ramach akcji dzieci z uczestniczących w programie, stargardzkich przedszkoli, odwiedzają nasz gabinet, gdzie mają okazję w formie interaktywnej zabawy zapoznać się z gabinetem oraz dowiedzieć jak powstaje próchnica oraz jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Raz do roku u dzieci przeprowadzamy przeglądy stomatologiczne. Każde dziecko po takiej wizycie otrzymuje pisemną informację dla rodziców o stanie zdrowia jamy ustnej. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród rodziców a w szczególności wśród dzieci, które odwiedzając gabinet wspólnie ze swoimi rówieśnikami czują się pewniej, są śmielsze i odważniejsze.DLA RODZICÓW: JAK OSWOIĆ DZIECKO Z DENTYSTĄ?
Każdy rodzic wie jak trudnym zadaniem jest namówić swoją pociechę na coś, czego nie lubi lub nie zna. W przypadku pierwszej wizyty bardzo ważne jest wcześniejsze pozytywne nastawienie dziecka. Najważniejszą kwestią jest, aby nie budować w dziecku negatywnych skojarzeń związanych z pielęgnacją zębów, wizytami w gabinecie stomatologicznym. Przede wszystkim nie możemy w obecności dziecka okazywać strachu przed dentystą czy z obawą wypowiadać się na temat własnego leczenia, nawet jeśli sami mamy z tym problem. Dziecko musi wiedzieć, że regularne odwiedzanie stomatologa to nic nadzwyczajnego i każdy człowiek, maluch czy dorosły na takie wizyty się zgłasza.
Od momentu pojawienia się pierwszego ząbka maluch powinien uczestniczyć w codziennym myciu zębów przez członków rodziny. Początkowo to rodzic, w formie zabawy, powinien dziecku szczotkować zęby. Stopniowo należy dziecko uczyć samodzielnego posługiwania się szczoteczką, nagradzając to pochwałami. W ten sposób nasz maluch będzie kojarzył dbanie o zęby z radością i pozytywnymi uczuciami, stając się jednocześnie współodpowiedzialnym za własne uzębienie. Pierwszą wizytę u stomatologa lepiej jest zaplanować jak najwcześniej i nie w chwili, kiedy pojawi się problem, aby nie wytworzyć automatycznego skojarzenia z bólem i nieprzyjemnościami. Przed wizytą rodzic powinien wytłumaczyć dziecku w jakim celu zgłaszamy się do dentysty, co będzie się działo, kiedy usiądzie na fotelu stomatologicznym. Świetnym pomysłem jest „zabawa w dentystę”, podczas której dziecko będzie mogło np. zbadać stan uzębienia rodzica. Nie należy straszyć dzieci dentystą, unikać używania zwrotów „tylko się nie bój, nic nie będzie bolało”. Jest to komunikat, który w dziecku wybierającemu się po raz pierwszy do dentysty może wzbudzić niepokój i podejrzenia, co do przebiegu wizyty.
Po zakończonej wizycie na dziecko powinna czekać obiecana wcześniej nagroda i dużo pochwał. Drobny, symboliczny prezencik dziecko może otrzymać zarówno z rąk rodzica, jak i stomatologa.
Na pierwsza wizytę powinniśmy umówić się w gabinecie specjalizującym się w leczeniu najmłodszych pacjentów lub takim, o którym słyszeliśmy, że lekarze mają dobre podejście dla dzieci. Stomatolog z doświadczeniem o wiele lepiej poradzi sobie z oswojeniem malucha z narzędziami i wykonywanymi zabiegami, niż ten który leczy głównie dorosłych pacjentów a dzieci przyjmuje „z konieczności”. Odpowiednie podejście do dziecka czy zastosowanie pewnych sprytnych wybiegów sprawia, że maluchy siadają na fotelu z uśmiechem na ustach. Najważniejsze zatem przy oswajaniu dziecka z dentystą czy likwidowaniu wcześniejszego strachu jest konsekwencja, systematyczność i cierpliwość.

PROFILAKTYKA PRZECIWPRÓCHNICOWA DLA DZIECI:
LAKOWANIE – polega na uszczelnieniu bruzd znajdujących się na powierzchni żującej zębów bocznych przedtrzonowych i trzonowych. Bruzdy i zagłębienia wypełnia się specjalnym środkiem -lakiem szczelinowym. Cienka warstwa laku tworzy skuteczną ochronę przed próchnicą u dzieci. Najbardziej zagrożone próchnicą są zęby szóste (pierwsze trzonowe zęby stałe, które pojawiają się około 6 roku życia). „Szóstki” to zęby, które statystycznie jako pierwsze ulegają próchnicy i statystycznie to zęby, które pierwsze tracimy. Lakowanie należy przeprowadzić niezwłocznie po ukazaniu się nowowyrżniętego zęba w jamie ustnej. Wtedy mamy pewność, że bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny i wykonywany w trakcie jednej wizyty. Trwa on zaledwie kilka minut. Lakowanie jest zatem świetna okazją do oswojenia dziecka z gabinetem i pracą stomatologa. Lak utrzymuje się w bruzdach przez kilka do kilkunastu lat. Podawany jest jednak siłom żucia i może ulec stopniowemu ścieraniu.

LAKIEROWANIE – jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Lakierowanie polega na pokryciu wszystkich powierzchni zębów lakierem o wysokim stężeniu fluoru. Lakier zasycha na powierzchni zębów, tworząc przezroczystą błonkę, z której stopniowo uwalniany jest fluor do zęba.

RÓŻNICE:
Lakowanie:
  • ma na celu zabezpieczenie bruzd lakiem, tak aby nie zalegały tam resztki pokarmowe i bakterie
  • lakuje się zęby przedtrzonowe i trzonowe
  • lakowanie dotyczy głównie dzieci
  • lakowanie wykonuje się raz na kilka lat
Lakierowanie:
  • to pokrycie wszystkich powierzchni zęba lakierem fluorowym, fluor zawarty w lakierze jest wbudowywany w szkliwo i czyni zęby bardziej odporne na próchnicę
  • lakieruje się wszystkie zęby
  • lakierowanie można przeprowadzać w każdym wieku, nie tylko u dzieci
  • lakierowanie można powtarzać co pół roku


Aktualności
addda... 
W naszym gabinecie wykorzystujemy mikroskop operacyjny Leica , który łączy w sobie znaną i cenioną... 
Zadzwoń
Stargard Szczeciński, os. Zachód B 14

Wykonanie: Planfirm.pl fotografie, panoramy, strony stargard